The demand and cost function of a firm is given respectively by: P = 100 - 4q and C = 50 + 4q. The f
Question: The demand and cost function of a firm is given respectively by: P = 100 – 4q and C = 50 + 4q. The firm chooses quantity q to maximize revenue subject to the constraint that profit = $334.
a. Find the revenue maximizing q and the price at which the firm would sell this output. Show that SOC is satisfied.
b. Find the output q and price if the firm was a profit maximizing firm.
c. Compare the results in a and b. Please explain the difference.
Price: $2.99
Solution: The solution consists of 2 pages
Solution Format: Word Document
Solution Format: Word Document
