John is considering adding balloons to the product line he sells at the shop. There will be a cost o
Question: John is considering adding balloons to the product line he sells at the shop. There will be a cost of $200.00 for leasing the necessary equipment. The cost of buying balloons and helium and paying a worker is expected to be $4.25 per unit (balloon). He expects to sell the balloons for $6.75 each.
a) Write the total cost function.
b) Write the variable cost function.
c) Write the revenue function.
d) If John sells 70 balloons, calculate: average fixed cost, variable cost, revenue, average total cost.
e) Will there be a profit or loss at this level of sales? How much?
f) Determine the breakeven number of balloons.
Price: $2.99
Answer: The solution file consists of 2 pages
Deliverables: Word Document
Deliverables: Word Document
