(Steps Shown) Woofer Pet Foods produces a low-calorie dog food for overweight dogs. This product is made from beef products and grain. Each pound of beef
Question: Woofer Pet Foods produces a low-calorie dog food for overweight dogs. This product is made from beef products and grain. Each pound of beef costs $1.50, and each pound of grain costs $0.70. A pound of the dog food must contain at least 9 units of Vitamin 1, 10 units of Vitamin 2, and 6 units of Vitamin 3. A pound of beef contains 6 units of Vitamin 1, 12 units of Vitamin 2, and 4 units of Vitamin 3. A pound of grain contains 12 units of Vitamin 1, 9 units of Vitamin 2, and 10 units of Vitamin 3. Formulate this as a LP problem to minimize the cost of the dog food.
- How many pounds of beef and grain should be included in each pound of dog food?
- What is the cost and vitamin content of the final product?
- What would the distribution of beef and grain be if the cost of beef increased to $3.50 per pound?
Deliverable: Word Document 