(Step-by-Step) Wivco produces product 1 and product 2 by processing raw material. Up to 90 lb of raw material may be purchased at a cost o f $10/lb. One
Question: Wivco produces product 1 and product 2 by processing raw material. Up to 90 lb of raw material may be purchased at a cost o f $10/lb. One pound of raw material can be used to produce either 1 lb of product 1 or 0.33 lb of product 2. Using a pound of raw material to produce a pound of product 1 requires 2 hours of labor or 3 hours to produce 0.33 lb of product 2. A total of 200 hours of labor are available, and at most 40 pounds of product 2 can be sold. Product 1 sells for $13/lb, and product 2 sells for $40/lb. Let
RM = number of pounds of raw material processed
P1 = number of pounds of raw material used to produce product 1
P2 = number of pounds of raw material used to produce product 2
To maximize profit, Wivco should solve the following LP:
Max 13 P1+13.2P2- 10 RM
s.t. P1+ P2 -RM \(\le \) 0
2 P1+ 3P2 \(\le \) 200
RM \(\le \) 90
0.33 P2 \(\le \) 40
P1, P2, RM \(\ge \) 0
Solve this LP, and use the output to answer the following questions:
- If only 87 lb of raw material could be purchased, what would Wivco ' s profit be?
- If product 2 sold for $39.50/lb, what would be the new optimal solution?
- What is the most that Wivco should be willing to pay for another pound of raw material?
- What is the most that Wivco should be willing to pay for another hour of labor?
- Suppose that 1 lb of raw material could also be used to produce 0.8 lb of product 3, which sells for $24/lb. Processing 1 lb of raw material into 0.8 lb of product 3 requires 7 hours of labor. Should Wivco produce any of product 3?
Please enter the answer to part a - what is the objective value that results?
Deliverable: Word Document 