(Steps Shown) A sample mean, sample standard deviation, and sample size are given. Use the one—mean t—test to perform the required hypothesis test about


Question: A sample mean, sample standard deviation, and sample size are given. Use the one—mean t—test to perform the required hypothesis test about the mean, u, of the population from which the sample was drawn. Use the critical-value approach.

\(\bar{x}=20.9, s=7, \mathrm{n}=11, H_{0}: \mu=18.7, H_{a}: \mu \neq 18.7, \alpha=0.05\)

Price: $2.99
Solution: The downloadable solution consists of 1 pages
Deliverable: Word Document

log in to your account

Don't have a membership account?
REGISTER

reset password

Back to
log in

sign up

Back to
log in