[Steps Shown] John is considering adding balloons to the product line he sells at the shop. There will be a cost of $200.00 for leasing the necessary equipment.


Question: John is considering adding balloons to the product line he sells at the shop. There will be a cost of $200.00 for leasing the necessary equipment. The cost of buying balloons and helium and paying a worker is expected to be $4.25 per unit (balloon). He expects to sell the balloons for $6.75 each.

  1. Write the total cost function.
  2. Write the variable cost function.
  3. Write the revenue function.
  4. If John sells 70 balloons, calculate: average fixed cost, variable cost, revenue, average total cost.
  5. Will there be a profit or loss at this level of sales? How much?
  6. Determine the breakeven number of balloons.

Price: $2.99
Solution: The downloadable solution consists of 2 pages
Deliverable: Word Document

log in to your account

Don't have a membership account?
REGISTER

reset password

Back to
log in

sign up

Back to
log in