[See Solution] Assume that the current price is $296 and the current quantity is 1725. Compute the point price elasticity of demand. Using the definition of price


Question: Assume that the current price is $296 and the current quantity is 1725.

  1. Compute the point price elasticity of demand.
  2. Using the definition of price elasticity we get
    \[\varepsilon =\frac{\Delta (%Q)}{\Delta \left( %P \right)}\text{ }\Rightarrow \text{ }\Delta (%Q)=\varepsilon \Delta \left( %P \right)=-1.84601\times (-5)=9.23\]
    This means that the quantity increases is 9.23%, which means it increases to approximately Q = 1,884
  3. Is the total revenue expected to rise or to fall as a result of the price cut?

Price: $2.99
Solution: The downloadable solution consists of 1 pages
Deliverable: Word Document

log in to your account

Don't have a membership account?
REGISTER

reset password

Back to
log in

sign up

Back to
log in