[Step-by-Step] The ABC dog food company manufactures the following 3 different grades of food:  Regular grade  Small breed grade  Premium grade Regular


Question: The ABC dog food company manufactures the following 3 different grades of food:

Regular grade

Small breed grade

Premium grade

Regular grade sells for $19 a bag, small breed sells for $25 a bag, and premium sells for $35 a bag. It costs $5, $10, and $15 in raw materials to produce each product, respectively. The maximum demand is 3,000 bags, 1,800 bags, and 2,300 bags respectively.

The company has allocated $200,000 for raw material expenses. Formulate an LP model to maximize profit.

Price: $2.99
Solution: The downloadable solution consists of 2 pages
Deliverable: Word Document

log in to your account

Don't have a membership account?
REGISTER

reset password

Back to
log in

sign up

Back to
log in