Solution: For two samples from what are assumed to be normally distributed populations, the sample sizes and standard deviations are n_1=10, s_1=23.5,
Question: For two samples from what are assumed to be normally distributed populations, the sample sizes and standard deviations are \(n_{1}=10, s_{1}=23.5, n_{2}=9\), and \(s_{2}=\) 10.4. At the \(0.10\) level of significance, test the null hypothesis that the population variances are equal. Would your conclusion be different if the test had been conducted at the \(0.05\) level? At the \(0.02\) level?
Deliverable: Word Document 